Budgeting for Groceries and Household Goods: The Last Week of May

I’m documenting what I’m buying each week and how much everything costs. This post covers the last week of May. I’m going to switch over to tracking monthly, with weekly check-ins.

My New 2025 Shopping Rules

I went into detail on what my new shopping rules will be in this post, but in short, my initial goal is to keep purchases for food and household goods to $150 per week with 2 caveats.

We make most of our meat and seafood purchases from Butcher Box throughout the year. We also make sporadic larger bulk purchases from Azure Standard to save money over what we can buy in the grocery store. I currently contribute $350 per month in a separate fund for these purchases.

With all of that out of the way, here’s what we bought this week.

What We Bought: The Last Week of May

As I talked about in my last post, we have adjusted our budget since our son moved back home. For weekly spending, I’m targeting $190 per week with a total monthly spend (not counting our $350 to the sinking fund for Azure Standard and Butcher Box purchases) of $763.

But first, an observation. While at the grocery store, I was looking at sales on certain ice creams. In the before times, my favorite ice cream, VanLeeuwan honeycomb, used to be pricey at $5.99/pint. Now? $8.29. FOR A PINT OF ICE CREAM. That is objectively crazy. I’m not spending that.

A selection of ice cream tubs on a grocery store shelf, featuring VanLeeuwen honeycomb ice cream priced at $8.29, among other flavors and brands.

Food

Ralphs ($38.60 Spent)

What we bought:

A collection of grocery items including Cinnamon Chex cereal, Ronzoni gluten-free elbow pasta, and various flavors of Simple Truth rice and almond thin crackers displayed on a kitchen counter.
A variety of grocery items on a kitchen counter, including two containers of cottage cheese, a pack of mini seedless cucumbers, a bunch of bananas, three limes, and a pack of cherry tomatoes. Also visible are two cups of Activia yogurt with one marked down to $1.99.

This week I bought my groceries from Ralphs. In my first trip we got:

  • Chex cereal ($3.15)
  • Ronzoni pasta ($1.93) – this was actually marked down to $0.87, but it scanned the original price. 😦
  • Cottage Cheese x 2 ($3.29 each)
  • Cannon yogurt 4 pack ($0.99) – this was marked down to $1.99, but a $1 digital coupon applied
  • 4 limes ($2.00)
  • Tomato medley ($5.00)
  • Organic Girl Salad ($2.14)
  • Cucumbers ($2.99)
  • Bananas ($1.37)
  • Rice crackers x 5 ($2.49 each) (on major sale)

Ralphs ($93.20 spent)

A variety of groceries displayed on a kitchen counter, including a watermelon, veggie tray with ranch dip, bread, avocados, asparagus, shredded parmesan cheese, buttermilk, and several containers of ice cream.

What we bought:

  • Buttermilk ($3.99)
  • Ice cream x 4 ($2.99 each) – on major sale with coupons
  • Chobani yogurt x 5 ($0.99 each)
  • Spaghetti x 2 ($1.99 each)
  • Veggie tray ($3.69)
  • Asparagus ($3.87)
  • Cucumber ($1.99)
  • Avocado x 2 ($4.98)
  • Watermelon ($11.09)
  • Milk ($4.99)
  • Gluten free bread ($6.79)
  • Cubed pancetta x 3 ($3.15 each)
  • Shredded parmesan ($7.99)
  • Mozzarella pearls ($5.99)
  • Brie ($3.62)
  • Brie ($2.87)

Buy Nothing Group ($0)

Someone in my Buy Nothing group didn’t like the flavor of these chips, so we got these for free.

Five bags of PopCorners Spicy Queso snack, stacked on a blue cloth.

Secret Shopping ($0)

I have started doing some secret shopping. One of these trips was to Raising Cane’s. I purchased a $15 gift card, which will be reimbursed. I got 6 sides of Cane’s sauce (my daughter’s request), a gallon of sweet tea, and $4.22 in cash change.

A container of Cane's sauce cups next to a large jug of sweet tea from Raising Cane's, placed on a countertop with a patterned surface.

Week 7 Totals

That brings my last week of May total to $131.80.

What’s your grocery strategy right now? Are you cutting back, swapping brands, or just crying in the produce aisle? Drop a comment below—I’d love to hear how you’re surviving this mess!

What We Ate

I didn’t take pictures of everything, but here’s mostly what we had:

A portion of pasta salad mixed with vegetables and diced meat, served alongside pieces of seasoned grilled chicken.
I forgot to take a picture of the pasta salad with chicken until after the leftovers were in meal prep containers.
  • Sour cream chicken enchiladas
  • Cajun sausage, shrimp, rice and vegetables
  • Homemade pho
  • Pasta salad with chicken
  • Spaghetti carbonara
A bowl of spaghetti carbonara garnished with black pepper and bits of pancetta.

Since I had purchased pancetta, I made spaghetti carbonara. I used this recipe (but I added Italian seasoning blend and a hand full of shredded mozzarella). It was SO GOOD. Definitely a splurge recipe.

What did you eat this week?

*Some links in this post may be affiliate links. For links to products on Amazon, as an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. You are not charged for using an affiliate link. If you use my link, I earn a small commission, which I can use to offset the administrative costs of this blog. If you use my links, thank you.

Leave a comment

I’m Mrs. Frugal Forward

Welcome to Frugal Forward, my blog documenting the impact of the new administration on our daily life here in the United States. I have resolved to embrace frugality both out of spite (I refuse to contribute more to that man’s economy than is absolutely necessary) and because I’m not sure how bad things are going to get. I’m hoping for the best, but planning for the absolute worst. I invite you to join me as my family navigates the unknown. We have to stick together. Also, do not obey in advance.

Let’s connect